AEC Excellence Awards 2019 finalists
The AEC Excellence Awards honor the most innovative projects in architecture, engineering and construction from around the world. Take a look at 2019’s finalists to discover the teams embracing technology and driving innovation.
Innovator of the Year nominees
Amro Abu Alia
Consolidated Contractors Company
Oman
Anas Azmi
Arcadis
Malaysia
Pieter Bakker
BAM Infra Nederland bv
Netherlands
Hiram Boujaoude
WZMH Architects
Canada
Ariel Castillo
BIMTECH
United States
Amanda Comunale
Victaulic
United States
Mark Costello
RPS
Ireland
Mark Flynn
JJ Rhatigan
United Kingdom
Kelsey Gauger
Suffolk Construction
United States
Maud Guizol
COLAS
France
Elizabeth Hausler
Build Change
United States
James Hillegas
OCP Contractors
United States
Tom Hughes
Mott MacDonald
United States
Ronald Huizinga
Levvel - Arcadis
Netherlands
Hisaharu Ito
Daiwa House Industry Co., Ltd.
Japan
Daria Lepeshkina
Spectrum group of companies
Russian Federation
Natasha Luthra
Jacobs
United States
Mano Mamachan
ALGHANIM INTERNATIONAL General Trading & Contracting Co.
Kuwait
Majed Mawed
Ajman Municipality and Planning Department
United Arab Emirates
Mohd Rizal Mohd Rosly
BIMASIA
Malaysia
Wajdi Mereb
Roads & Transport Authority (Dubai RTA)
United Arab Emirates
Saniye Oktem
Prota Engineering Project and Consultancy Services Inc.
Turkey
Vijaya Padma
Khatib & Alami Engineering Consultants Private Limited
India
Andrew Palffy
dk Engineering
United States
Long Pan
Jiang Su Long-Leaping Engineering Design Co. Ltd.
China
Brian Pilkington
PEAK AI
Australia
Yuan Liang Qiao
China Construction Eighth Engineering Bureau Co., Ltd.
China
Amr Raafat
Windover Construction, Inc.
United States
Nicolas Rageul
EGIS
France
Mathieu Rigaud
VINCI Facilities
France
Shinya Sugiura
OBAYASHI
Japan
Rahul Tomar
DigitalTwin TechnoIogy GmbH
Germany
Andre Tousignant
PCL Construction Services
United States
Ahmad Udwan
Consolidated Contractors Company
Oman
Alexander Vysotskiy
Vysotskiy Consulting
Russian Federation
Lu Wanmei
Tianjin Architectural Design Institute (TADI)
China
Bridget White
Nordic Office of architecture
Norway
Lotta Wibeck
Skanska Sverige AB
Sweden
Ning Xu
Shanghai Ershiye Construction Co., Ltd.
China
Weiguo Xu
XWG Arch-Studio
China
Mike Zivanovic
Pipefitters Local Union 597 Chicago
United States
Meet the winners
Discover the incredible stories behind the 2019 winning projects in our interactive case studies.
EXPLORE NOW